OIVA TOIKKA glasfågel

OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel
OIVA TOIKKA glasfågel

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OIVA TOIKKA (1931-2019), figurin, i form av fågel, Nuutajärvi Notsjö, irriserande och gröntonad glasmassa, undersidigt signerad O Toikka Nuutajärvi, etikettmärkt Iittala, längd ca 31 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

Smärre slitage

886450

2021-03-13