Per Malmén, Stilleben med palmer, syrener

Klubbat för:

40 000 SEK

8 000 SEK

PER MALMÉN (1852-1926): Stilleben med palmer, syrener och rosor på stenmur, signerad och daterad, P. Malmén 85, olja på duk, 122x79 cm

Per Malmén, föddes i Skåne. Han studerade konst i Paris och München och vidareutbildade sig till yrkesmålare. Han var anställd som lärare i målning vid Tekniska skolan i Stockholm. Han medverkade i konstutställningar med Norrlands konstförening i Gävle och på Konstakademiens utställning 1885. Hans konst består av landskap men hans specialitet var blomsterstilleben.

smärre färgbortfall, retuscher, krackelyrer

886681

2021-04-18