Tillbaka till katalog

Adlerbeth Skald-skrifter 3 vol

Adlerbeth Skald-skrifter 3 vol
Adlerbeth Skald-skrifter 3 vol
Adlerbeth Skald-skrifter 3 vol
Adlerbeth Skald-skrifter 3 vol
Adlerbeth Skald-skrifter 3 vol
Adlerbeth Skald-skrifter 3 vol

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

ADLERBETH, GUDMUND (3). Skald-skrifter. I-II. Stockholm, J. P. Lindh, 1797-98.
8:o (180x110 mm. banden). (6), 274, (12), 236 s. Två samtida hfrbd med guldornerade ryggar, brunröda titeletiketter, gröna stänksnitt, något nötta band. Text lager- och småfläckad, 6 sidor med revor (gjorda som markering i blad som skulle bytas ut). Namnteckning Emil Öberg 1906 på försättsbladen.

ADLERBETH, GUDMUND. Skald-skrifter. I-II. Stockholm, J. P. Lindh, 1797-98.
8:o (183x115 mm. bandet). (6), 274, (12), 236 s.
Samtida skinnband med guldornerad rygg, främre pärm med pärmstämpel från Uppsala bibliotek. Exlibris Lars A. Lindgren.
Innehåller de nya versionerna av sidorna i del II: 63-66, 91-92, 145-146 och 165-166.

Första utgåvan av Adlerbeths samlade skrifter. Sällsynt. Författaren gjorde vissa rättelser under tryckningens gång och vissa blad trycktes då om, därav revorna. I andra exemplaret är dessa rättelser gjorda.

Klemming Sveriges dramatiska litteratur s. 107 för "Iphigenie" (originalet av J. Racine, musiken av F. Uttini), s. 156 för "Oedip", s. 174 för "Phedre och Hippolyt" (originalet av Racine), s. 122 för "Cora och Alonzo" (efter en episod i Marmontels "Les incas", musiken av J. G. Naumann), s. 103 för "Eglé", s. 110 för "Amphion" (originalet av A. L. Thomas, musiken av J. G. Naumann), s. 111 för "Prolog vid kron-prinsens födelse", s. 125 för "Gustaf II Adolphs ära" och s. 514 för "Ord afsungna i Upsala dom-kyrka 1793".
Carlander I, s. 184.

I denna sällsynta första utgåva av Adlerbeths samlade skrifter återfinns även hans tidiga översättningsförsök av klassiska författare.

Erik Benzelius d.y. (1675-1743) som var universitetets bibliotekarie 1702-1723 har förmodligen själv formgivit förlagan till de stampar i olika storlekar som utfördes i mässing av rådmannen och bokbindaren i Uppsala Johan Sivertz. De användes för guldpressning på bokpärmarna, i något enstaka fall för blindpressning. Spegelmonogrammet har i regel utlästs som BU, Bibliotheca Upsaliensis - egentligen BV, Bibliotheca Vpsaliensis - men det har också påpekats att man kan läsa in EB, Erik Benzelius, i det.
Monogrammet omges av hopbundna kvistar av lager, symbol för lärdom och seger. Det kröns av en grekisk inskrift (iatreion psyches), ett citat från Diodorus Siculus (56-36 f.Kr.), dock med orden omkastade. Diodorus beskriver ett bibliotek i staden Thebe i Egypten som bar denna inskription. Den brukar översättas som "Själens läkehus". (Uppsala universitetsbibliotek).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

886695

Datum:

2021-04-04