Tillbaka till katalog

Adlersparre dedikationsexemplar 1821

Adlersparre dedikationsexemplar 1821
Adlersparre dedikationsexemplar 1821
Adlersparre dedikationsexemplar 1821
Adlersparre dedikationsexemplar 1821
Adlersparre dedikationsexemplar 1821
Adlersparre dedikationsexemplar 1821

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

DEDIKATIONSEXEMPLAR. (ADLERSPARRE, GEORG). Blick på de äldre Wasa-konungarnes, och i synnerhet Carl IXs och Carl XIs, regent-värde. Stockholm, Fr. B. Nestius, 1821.
8:o. 62 s. Inklistrad rättelselapp på s. 2. Dedikation till A. F. Skjöldebrand på försättsbladet.
Samtida hfrbd med guldornerad rygg. Några veck och småfläckar.

Setterwall 240.
Georg Adlersparre (1760-1835) tillhörde den liberala oppositionen under Gustav IV Adolfs regering och ledde det militära uppror som ledde till konung Gustav IV Adolfs avsättande 1809, i en statskupp.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

886767

Datum:

2021-04-04