Afzelius 7 vol.
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Beskrivning
AFZELIUS, ARVID AUGUST. (7). Afsked af swenska folksharpan, med bidrag till swenska folksångernas historia. Melodierna harmonierade af E. Drake. (Bonnier) 1848.
120, VII, (4) s. 32 litograferade musikbilagor (alla). Nött samtida svart hfrbd. Några småfläckar.
(AFZELIUS, ARVID AUGUST). Ett sömm i Grålles wenstra bakfot. Också ett ord om folkets frihet och rätt.
Stockholm, Z. Haeggström, 1840.
Liten 8:o. 28 s. Oskuren i modernt blått pappband. Något fläckad.
Pamflett där Afzelius kritiserar, med hjälp av Dalins Grålle, lagen om husbehovsbränningens avskaffande. Tryckt under pseudonymen "Frisinnad landtman".
M.fl. av Afzelius: Den sista folkungen. Sorgespel i fem acter. (1830), Blad ur en dagbok under studentfärden till Köpenhamn i juni månad 1845. (1846, med originalomslag), Smedsflickan från Söderfors. Minne från Gustaf IV Adolfs hof (1844), Lidandets wäkter (1850, 2 exemplar, 1 saknar frontispis).
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
886783
Datum:
2021-04-04