Tillbaka till katalog

Törnrosens bok komplett 6 vol.

Törnrosens bok komplett 6 vol.
Törnrosens bok komplett 6 vol.
Törnrosens bok komplett 6 vol.
Törnrosens bok komplett 6 vol.
Törnrosens bok komplett 6 vol.
Törnrosens bok komplett 6 vol.

Klubbat för:

11 000 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

TÖRNROSENS BOK (6). (ALMQUIST, CARL JONAS LOVE). Fria fantasier hvilka, betraktade såsom ett helt, af herr Hugo Löwenstjerna stundom kallades Törnrosens bok, stundom en irrande Hind. I-XIV. Stockholm (J. Hörberg - Hörbergska boktryckeriet) 1832-51. Den sk. "Duodesupplagan". Samtliga originalupplagor.
Senare ljusbruna hfrbd med rikt guldornerade ryggar, röda och gröna titeletiketter, marmorerade snitt (Hedberg och Frosta bokbinderi, Stockholm). Sista bandet utfyllt med blanka blad.
Några småfläckar. Exlibris Tidö bibliotek. Enligt anteckning inköpt på auktion efter Nils Bonnier, nr 2 1998 för 7800 kr. 6 vol.

Almquistiana 204 (utan Gudahataren som vanligt), 206, 208-209, 212-215, 217, 219-223.
Almquistiana 209 m. varianten av sid. 432 rad. 8 där texten lyder: "snarare tycker om dem, de göra hennes umgänge..." o. Almquistiana 214 s. 168 där överskriften börjar: "Palermos slott...".
Följande verk ingår i Törnrosens bok:
I. Jagtslottet (1832), II. Hermitaget Vargens dotter (1833), III. Hinden (1833, sista bladet defekt m. textförluster), IV. Drottningens Juvelsmycke (1834), V. Ramido Marinesco (1834), VI. Baron Julius K*. ur fröken Eleonoras reseminnen (1835), VII. Columbine. Historien om dufvan från Skåne (1836), VIII. Återkomsten, Arminta May, Urnan (1838), IX. Kapellet, Palatset (1838), X. Godolphin, Svenska fattigdomens betydelse, Skaldens natt (1838), XI. Skällnora Quarn, Friherrinnan (1838), XII. Herr Hugos Akademi, Hvad är penningen, Poesi och politik, Folknöjen, Storhetens tillbedjan (1839), XIII. Målaren, Prestens ställning (1840, lagning övre marginal s. 21-28), XIV. Den sansade kritiken. Efter Molière (1851).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Kuntoraportti

Auktionsnummer:

886958

Päivämäärä:

2021-04-04