Tillbaka till katalog

Carl Jonas Love Almquist 9 vol.

Carl Jonas Love Almquist 9 vol.
Carl Jonas Love Almquist 9 vol.
Carl Jonas Love Almquist 9 vol.
Carl Jonas Love Almquist 9 vol.
Carl Jonas Love Almquist 9 vol.
Carl Jonas Love Almquist 9 vol.
Carl Jonas Love Almquist 9 vol.
Carl Jonas Love Almquist 9 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

CARL JONAS LOVE ALMQUIST (9). (ALMQUIST, CARL JONAS LOVE ). Herrarne på Ekolsund. Roman från medlet af förra århundradet af författaren till Törnrosens bok. I-III. Stockholm, N. H. Thomson, 1847.
Liten 8:o. 376, 343, 424 s. Nära samtida mörkbruna hfrbd, något nötta, ryggar med titel i guld. Något småfläckade. 3 vol.
Almquistiana 239. Första upplagan.

(ALMQUIST, C. J. L.). Amalia Hillner. Roman af författaren till Törnrosens bok. I-II. Stockholm, L. J. Hjerta, 1840.
8:o. (4), (1)-253, (1, blank sida), (5), 6-250 s.
Senare hfrbd med rikt guldornerad rygg. Något fläckad i början. Namnteckning på försättsbladet.
Almquistiana 233. Första upplagan. Översattes tidigt till danska och tyska.

Tillsammans med:
Almquist, C. J. L.: Gabrièle Mimanso. Sista mordförsöket emot konung Ludvig Filip i Frankrike, hösten 1840. I-II (1841), De dödas sagor. Med ett föregående bref om den skandinaviska nordens betydelse för Europas fornhistoria (Jönköping 1845), Syster och bror, en af Stockholms hemligheter (Norrköping 1847), Drottningens juvelsmycke. Romaunt i tolf böcker (1841), Smaragdbruden (1845).

Almquistiana 234, 309, 238, 211.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

De 5 sista något fläckade, exlibris, namnteckningar, banden delvis nötta, övriga se text.

Auktionsnummer:

886982

Datum:

2021-04-04