Tillbaka till katalog

Almquist Parjumouf 1817

Almquist Parjumouf 1817
Almquist Parjumouf 1817
Almquist Parjumouf 1817
Almquist Parjumouf 1817

Klubbat för:

3 200 SEK

Estimate

4 000 SEK

Description

(ALMQUIST, C. J. L.). Parjumouf. Saga ifrån Nya Holland. Stockholm, A. Gadelius, 1817.
Liten 8:o. (3), 4-98 s.
Samtida brunt hfrbd, guldornerad rygg med titeletikett, något nött, rött stänksnitt. Titelbladet lagat i hela inre marginal, småfläckat. Enstaka småfläckar

Almquistiana 202. Första upplagan.
Almquist "Parjumouf" är förmodligen det första svenska skönlitterära verk vars handling är förlagd till Australien.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

887016

Date:

2021-04-04