Annerstedt En ärlig man med följdskrifter

Klubbat för:

750 SEK

1 800 SEK

EN ÄRLIG MAN. (ANNERSTEDT, DAN). En ärlig mann. Stockholm, P. J. Nyström, 1755. Graverat titelblad (fläckat och med lagningar, reva i marginal)
tfläck. i övre inre marg. + (ELERS, JOHAN), Swar på skalde-dikten, En ärlig man kallad. Stockholn, L. L. Grefing, 1755. + (ANNERSTEDT, DAN), Genswar uppå swaret angående En ärlig man. Stockholm, L. L. Grefing, 1755. + (ELERS, JOHAN), Negotiorum gestio eller återswar uppå genswaret angående En ärlig man. Stockholm, L. L. Grefing, 1755. + (ANNERSTEDT, DAN), Vocis imago, eller swar uppå återswaret angående En ärlig man. Stockholm, Wildiska tryckeriet, 1755.

Liten 4:o. Senare brunt hfrbd (sent 1800-tal), något nött, spricka i inre främre fals, rikt guldornerad rygg med rött titelfält. Fläck i övre inre marginal, ngt småfläckad.Tillskrift på försättsbl. Exlibris Axel Abramson.

887074

2021-04-04