Edvard Orm oljemålning

Edvard Orm oljemålning
Edvard Orm oljemålning
Edvard Orm oljemålning
Edvard Orm oljemålning
Edvard Orm oljemålning
Edvard Orm oljemålning

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

EDVARD ORM (1670-1735): Porträtt föreställande assessor Gabriel Branting (1682-1746) dubblerad, texten på baksidan överförd från den gamla duken, sköld/kartusch i nedre högre hörnet med Gabriels födelseår och tillblivelseåret för porträttet samt året 1935 då tavlan renoverades, olja på dubblerad duk, ca 84x69 cm

Proveniens: Ribbingsholms säteri och brukspatron Erik Gustaf Godenius (1781-1845) sedan genom Ribbingsholms fideikommiss i arv till brorsonen Samuel Godenius (1806-1891) dennes dotter Mathilda Sofia Godenius (1841-1926) hennes son Agne Hjalmar Ziefelt (1864-1909) hans son Lennart Ziefelt (1895-1976) och därifrån i arv till nuvarande ägarna

Renoverad, omfattande färgbortfall och retuscher, krackelyr

887146

2021-03-14