Ljusplåt
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSPLÅT, 1800-talets slut, 3 ljusarmar, stansad dekor med klassicerande motiv, mässing, höjd ca 71, största bredd 42 cm
Proveniens: Ribbingsholms säteri och brukspatron Erik Gustaf Godenius (1781-1845) sedan genom Ribbingsholms fideikommiss i arv till brorsonen Samuel Godenius (1806-1891) dennes dotter Mathilda Sofia Godenius (1841-1926) hennes son Agne Hjalmar Ziefelt (1864-1909) hans son Lennart Ziefelt (1895-1976) och därifrån i arv till nuvarande ägarna
En ljusmanschett saknas, bruks och åldersrelaterat slitage
887204
2021-03-15