Tillbaka till katalog

Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol

Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol
Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol
Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol
Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol
Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol
Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol
Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol
Andrée Petter Drygbergs romantiska äfventyr, 2 vol

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

(ANDRÉE, ANDREAS, 1802-1877). (2). Petter Drygbergs romantiska äfventyr vid akademien D. 1 / af Sankt Göran. Malmö, N. H. Thomson, 1830
8:o. (4), 124 s. Oskuren med tryckt originalomslag. Modernt enkelt hfrbd med svart titeletikett på rygg. Lätt brunfläckad.

(ANDRÉE, A.) Susannas bröllop : berättelse från kung Orres tid / af ABCDEFGHIKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ. Stockholm, L. J. Hjerta, 1841.
Liten 8:o. (2), 65, (1) s. Tryckt originalomslag med titel "Svenska noveller N:o 0". Oskuren i rött senare hfrbd, något nött och blekt. Något fläckad. Två ägarstämplar från Eks fideikomissbibliotek. Anteckning på försättsbladet "Denna bok... är mycket sällsynt ja den kan godt betecknas med 3 RRR! Rar! Rar! Rar! Boken är efter min farfar i kaptenen wälborner herr Adolph Gerhard Lilliestierna".
Bygdén II, 514. Parodi på Mellin, Siward Kruses bröllop.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

887275

Datum:

2021-04-04