Servisdelar Giustiniani Napoli

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GIUSTINIANI, 14 servisdelar, Neapel, tidigt 1800-tal, i grekisk svartfigurig stil, 1 askos, 1 kanna, 2 ljusstakar med gripar, 4 kantharos, 5 fat, 1 skål med lock, flertalet stämplade, höjd mellan ca 2-22, största vidd 20 cm

Proveniens: Ribbingsholms säteri och brukspatron Erik Gustaf Godenius (1781-1845) sedan genom Ribbingsholms fideikommiss i arv till brorsonen Samuel Godenius (1806-1891) dennes dotter Mathilda Sofia Godenius (1841-1926) hennes son Agne Hjalmar Ziefelt (1864-1909) hans son Lennart Ziefelt (1895-1976) och därifrån i arv till nuvarande ägarna

Servisen är avbildad i Svenska slott och herresäten, i kapitlet om Ribbingsholm

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Lockskålen med lagning och nagg, askosen med avslag, en ljusstake med avslag, ställvis slitage

887325

2021-04-25