Almquist Menniskoslägtets saga i originalhäften

Klubbat för:

2 600 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

ALMQUIST, C. J. L. Menniskoslägtets saga, eller allmänna werldshistorien förenad med geografi. Första delen det stora Asien, eller det inre och egentliga Österlandet, i äldre och nyare tider (allt som utkom). Stockholm (Hörbergska boktr. - S. I. Laserons förlag) 1839-41. (allt som utkom).

8:o. Gula tryckta originalomslag, något skurna och delvis lätt nötta, första delen med reva och pappersförlust av hörn, sista bakre med reva, ryggar till häfte 1-3 senare förstärkta. Häfte 6 delvis fuktskadat.
I modern olivbrun hfrbdkassett, marmorerade pärmpapper, guldornerad rygg. (Svante Svedlin).
Första upplagan.

Med bladet "Till allmänheten"där Almquist ber om ursäkt för arbetets långsamma framåtskridande. Arbetet, vilket är indelat i Inledning och sex "Böcker", är försett med ett utförligt orts- o. namnregister. Det utgavs i 6 häften.

Almquistiana 355. Allt som utkom. Verket är enligt Svenskt biografiskt lexikon "ett slags geopolitisk historia över de asiatiska folken".

Proveniens: Svante Svedlin (1922-2004), Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Kuntoraportti

Se text

887352

Päivämäärä:

2021-04-04