Samling vitterhet 10 vol.
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
SAMLING VITTERHET (10). (Albrecht, Olof Wilhelm). Hemfärden. Ett Bihang till poemet Recept emot Cholera Morbus. Stockholm, Tryckt hos Carl Deleen, 1831.
8:o. 16 s. Oskuren. Löst inlagd i modernt marmorerat pappomslag. Delvis nött och småfläckad text, lösa sidor.
Bygdén spalt 650.
Anti-naturalisten, philosophiskt skaldestycke. Lund 1793. Lund, trykt hos prof. Joh. Lundblad, och på desz bekostnad, 1793.
8:o. 52 s. Tryckt originalomslag, bakre med fin träsnittsvinjett. Träsnittsvinjett på titelbladet. Oskuren i senare marmorerat pappband, lätt nött, blekt rygg med titeletikett. Något småfläckad.
TILLSAMMANS MED:
Altén: Renskrifarne, eller hwem regerar (1832), Altén: Sång öfver Michaël Ney (1835), Altén: Familjen. Prolog vid den nya komiska theaterns öppnande, d. 21 april 1813 (1813), Krummacher - Altén (övers.): Paraboler eller sanning i dikten (1817), (Andrée): Tidens tecken till venster / af författaren till den aktionerade artikeln tidens tecken (1830), Moore - Arnell (övers.): Lalla Rookh, österländsk romance (Åbo 1829), Arfwedson (övers.): Irländska folksagor (1839, illustrerad), (Andersson J. och A.): Öfningar att formera våra pennor / af tvenne bröder (1843, exlibris Nils Persson, H. Pleijel).
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Varierande skick, delvis fläckade, några anteckningar, namnteckningar, nötta band och häften.
Auktionsnummer:
887456
Datum:
2021-04-05