Almquist Det går an med följdskrifter 9 st
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALMQUISTS DET GÅR AN MED FÖLJDSKRIFTER (9). (ALMQUIST, CARL JONAS LOVE). Det går an. En tafla ur lifvet. Stockholm (L. J. Hjerta) 1839.
8:o. (3), 4-168 s. Samtida ljusbrunt marmorerat hfrbd, rikt guldornerad rygg, grönt stänksnitt. Något småfläckad, liten skada på ett blad i marginalen.
Första publicerade upplagan. Almquistiana 231.
Upplagan från 1838 makulerades och det finns enl. uppgift bara 2 exemplar bevarade (Kungliga biblioteket och Göteborgs stadsbibliotek).
+
(SNELLMAN, J. V.). Det går an. En tafla ur lifvet. Fortsättning. Stockholm, L. J. Hjerta, 1840.
8:o. (4), (1)-188 s. Tryckt lila originalomslag (främre något blekt, lagning i marginal, namnteckning i övre kant, förstärkt i inre). Senare brunt halvklotband. Delvis småfläckad. Exlibris Gustaf Hallgren.
Originalupplaga. +
(PALMBLAD, W. FR.). Protokoller i herr Hugos Akademi. Hvilka, betraktade såsom ett helt, stundom blifvit kallade Julen på jagtslottet, stundom äfven Den irrande Furumo. Upsala (Leffler och Sebell) 1840.
Liten 8:o. Senare marmorerat pappband med handskriven titeletikett, nött, blekt rygg. Exlibris G. F. Peyron.
Tillsammans med: (Blanche, A.), -e. Sara Widebeck. En tafla ur lifvet af - e. fortsättning till: Det går an N:o. 1 och Det går an N:o. 2 (1840), Stålberg: Eva Widebeck, eller Det går aldrig an. En arabesk ur lifwet af faster Karin (1840), Palmblad: Den nyaste solförmörkelsen på publicismens himmel eller sista acten i Går-an-dramat (1851), Silfverstolpe: Månne det går an? Fortsättning af "Det går an". (1840), Cajander: C. J. L. Almqvists "Det går an", uppfattad såsom en christlig idé af en finsk flicka jämte postscriptum eller några finska runor (1847), Von Platen, Carolina: Evelina Reder. Också en tafla ur lifvet (1841, exlibris Förberg).
Exemplaret av Snellman tillhör restupplagan som såldes till lägre pris med ett antagligen i slutet av 1860-talet tryckt omslag som del 9 i "Sahlströms resebibliotek".
Några med stämplar, delvis fläckade, nötta band /häften, vissa anteckningar. Övriga se text.
887458
2021-04-04