Elgenstierna signerad handskrift 1716

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

ELGENSTIERNA, Johan Wilhelm Ulf (1697-1783). Egenhändigt undertecknat dokument, 4 sidor i folio, daterat Åby 7 februari 1716 och Ehrensborg, 12 mars 1716. Med rött sigill.
Även undertecknat Anders Gedda, Petter Otto Elgenstierna m.fl.

E. deltog i fälttåget mot Norge 1718 och belägringen av Fredrikshald, i 1741-42 års krig i Finland, där han var med i flera träffningar, samt i pommerska kriget. Han blev 1758 kommendant i Peenemünde, 1767 överstelöjtnant vid Västmanlands reg., 1770 vid Savolaks reg. och fick överstes avsked sistnämnda år.

2 lagningar av veck, bruntonad

887519

2021-03-09