Tillbaka till katalog

Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band

Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band
Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band
Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band
Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band
Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band
Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band
Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band
Atterbom m.fl. tal i fint rött halvfranskt band

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

TAL AV ATTERBOM, TEGNÉR, FRIES, JÄRTA M.FL. (ATTERBOM, P. D. A. m.fl.). Oscars-dagen den 1 december 1819 firad i Upsala af den studerande ungdomen. Uppsala, Palmblad & c., 1819.
8:o. 27 s. OBS! Saknar de 2 utvikbara bladen med tryckta noter och text. Något lagerfläckad, numrering i hörnen på titelbladen, någon enstaka namnteckning.
Handskriven innehållslförteckning på insidan av pärm och försättsbladet. Namnteckning C. G. Risberg Upsala 1852 på pappersetikett på försättsbladet.

Inalles 12 tal, bl.a. av: Brinkman, Inträdes-tal i Svenska Akademien (1828), Schröder, Tal i anledning af... hertigens af Östergötland födelse (1829), Järta, Tal vid Gustaf II Adolfs minnesfest i Westerås (1832), af Wingård, Inträdestal i Svenska akademien
(1838), Hwasser, Program och tal vid Medic. doctors-promotionen i Upsala (1841), Tegnér, Tal vid Gymnasii jubelfest i Wexiö (1843), Fries, E. M., Inträdes-tal i Svenska akademien (1847), Staaf, a. W., Wid invigningen af den från Christiania Damer till Upsala student-corps förärade fana (1852).
Samtida fint rött hfrbd med röda pärmpapper, guldornerad rygg, något nött och blekt, marmorerade snitt, titeletikett med guldtryck: "Samling af festliga tal".

Innehåller en redogörelse för firandet och kronprinsens besök med insprängda citat av sångtexter och andra framförda dikter av Atterbom och Zeipel.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text. Saknar de 2 utvikbara bladen med tryckta noter och text.

Auktionsnummer:

887691

Datum:

2021-04-04