Tillbaka till katalog

Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788

Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788
Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788
Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788
Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788
Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788
Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788
Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788
Bellman Ulricae Eleonorae kyrka 1788

Klubbat för:

3 000 SEK

Estimate

5 000 SEK

Description

(BELLMAN, CARL MICHAEL). På första söndagen i adventet år 1788. Til åminnelse af Ulricae Eleonorae kyrkas invigning samma dag år 1688. Stockholm, tryckt hos Johan Christ. Holmberg, 1788.

4:o. (4) s. Löst inlagd i brunt omslag av skinn (1900-tal), något nött. Breda marginaler. Något solkade marginaler med liten reva, någon småfläck, ryggen sprucken i övre del. Blyertsanteckning på titelbladet.

Originalupplaga.

Hyllningsdikt skriven till Ulrica Eleonora kyrka (=nuvarande Kungsholms kyrka) på dess hundraårsdag och samtidigt även till drottning
Ulrika Eleonora d.ä. (1656-1693).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

887838

Date:

2021-04-04