A Lange & Söhne Glashütte fickur guld

Klubbat för:

520 000 SEK

Utropspris

28 000 SEK

FICKUR i guld 18 k, A Lange & Söhne glashütte, med kedja, serienummer 89967, namngravyr samt årtalet 1939 graverat på insidan, ägarmonogram på ena yttre sidan, kedja i 18 k guld, längd ca 41 cm, vikt ca 11,9 g, diameter ca 5,7 cm, total vikt ca 182 g

Proveniens: Nils Westberg, Stockholm, tidigare direktör på AGA, och ansvarig för utveckling på nya marknader i Europa, därefter arv inom familjen

Slitage, fungerar vid test, SAV garanterar inte funktionen.

887894

2021-03-15