Kretsen av Hendrik van Balen dörr till tabernakel

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

HENDRIK VAN BALEN (1575-1632), hans krets,
Dörren till ett tabernakel föreställande två änglar som håller upp ett monstrans - i bakgrunden hebréerna under ledning av Moses samlar in manna, olja på pannå, 39 x 23 cm

PROVENIENS
Köpt på Svensk-Franska konstgalleriet den 1/10 1934 av
Herbert Lindeskog (1895-1945), kammarskrivare vid Riksbanken Stockholm,
vidare i arv till nuvarande ägare.

Retuscher

887977

2021-04-18