Smyckeskrin försilvrat jugend WMF

Klubbat för:

3 600 SEK

4 000 SEK

WMF, Württembergische Metallwarenfabrik, smyckeskrin, omkring 1910, stämplad ox för oxiderad försilvring, rektangulärt med fällock, reliefdekor med antikiserande motiv samt maskaroner, invändig klädsel av sammet, löst fack, höjd 26 cm, 24x15 cm, gåvoinskription: "Till Fru C. Bayoud Minne från tacksam personal Skansen 1906-13",

PROVENIENS
Clemence Bayoud (1850-1922), föreståndarinna för serveringarna på Skansen från 1905, gift med ägaren till Hotell Continental W6 (Vasagatan) Pierre Bayoud (1839-1890)
LITTERATUR
Art Nouveau, Utensiles domestiques, WMF (priskurant), avbildad sidan 299

slitage försilvring och inredning
gåvoinskription

888028

2021-04-18