Väggpendyl

Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄGGPENDYL, empire, urtavlan signerad Jon Cederlund Stockholm, (Jonas Cederlund, 1768-1857, hovurmakare, burskap från 1799), skuren och förgylld dekor med örn, krön med roskvist, två glas bemålade med dekor i form av pilkoger, båge och fackla, nycklar medföljer, höjd ca 70, största bredd 46 cm

Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken

Bruks och åldersrelaterat slitage, funktionen garanteras ej

888185

2021-03-19