Stolar, gustavianska

Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

STOLSUPPSÄTTNING, 10 stycken, gustavianska stockholmsarbeten och lindome, en signerad ES (Ephraim Ståhl, stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) samt fyra signerade AAS (Anders Andersson, stolmakare och snickare i Strekered/Lindome, 1767-1829), träskuren dekor, trapetsformad rygg, sarger med bladsnitt, svängd frontsarg, hörnfleuronger, överkragade delvis kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 43 cm

Lagningar, ställvis kompletterade fotavslut, med individuella variationer

888301

2021-04-18