Svensk 1700-tals värja

Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja

Klubbat för:

2 200 EUR

Utropspris

2 500 EUR

SVENSK VÄRJA, möjligen sk. drabantvärja m/1701, mässingsfäste, skålens insida stämplad MC. N.8. och ett M, klinga med skarp ås, längd 99 cm, klinga 82 cm och bredd från basen 34,5 mm.

Åldersrelaterat slitage

888354

2021-03-14