Skrin, 17/1800-tal, alrot
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN, 1700-talets slut/1800-talets första kvartal, Mälardalen, fanerat med alrot, björk och bok, beslag i silver varav handtaget stämplat AHS (Anders Hjulström, mästare i Köping 1784-1816/27), insidan tygklädd, nyckel medföljer, höjd 11,5 19,5 x 12,5 cm
PROVENIENS: Östgötskt samlarhem
888457
2021-04-18