Skrin, 17/1800-tal, alrot

Skrin, 17/1800-tal, alrot
Skrin, 17/1800-tal, alrot
Skrin, 17/1800-tal, alrot
Skrin, 17/1800-tal, alrot
Skrin, 17/1800-tal, alrot
Skrin, 17/1800-tal, alrot
Skrin, 17/1800-tal, alrot
Skrin, 17/1800-tal, alrot

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKRIN, 1700-talets slut/1800-talets första kvartal, Mälardalen, fanerat med alrot, björk och bok, beslag i silver varav handtaget stämplat AHS (Anders Hjulström, mästare i Köping 1784-1816/27), insidan tygklädd, nyckel medföljer, höjd 11,5 19,5 x 12,5 cm

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

888457

2021-04-18