Arne Jacobsen sjuan
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", karmstol på hjul, Fritz Hansen, Danmark, ca 1960-tal, modellen ursprungligen formgiven 1955, förkromat underrede på hjul, klädd i cognacsfärgat skinn, märkt FH, höjd 80 cm
Bruksslitage, patina, skinnet krackelerat och med torrsprickor
888503
2021-03-15