Arne Jacobsen sjuan

Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan
Arne Jacobsen sjuan

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ARNE JACOBSEN, "Sjuan", karmstol på hjul, Fritz Hansen, Danmark, ca 1960-tal, modellen ursprungligen formgiven 1955, förkromat underrede på hjul, klädd i cognacsfärgat skinn, märkt FH, höjd 80 cm

Bruksslitage, patina, skinnet krackelerat och med torrsprickor

888503

2021-03-15