Carl Axel Andreas Lundberg

Carl Axel Andreas Lundberg
Carl Axel Andreas Lundberg
Carl Axel Andreas Lundberg
Carl Axel Andreas Lundberg

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

CARL AXEL ANDREAS LUNDBERG (född 1973): "Astrid & Kajsa", fotografi, signerad och numrerad a tergo 6/11, bildmått 100x120 cm

OM MOTIVET:

Astrid älskade sin häst. Gårdens stall var fullt med hästar men Kajsa var hennes favorit. Ridturerna gick ofta genom skogen upp på den höjd där hon kunde se ut över gårdens ägor. Hon såg röken stiga ur tjänstebostäderna på bruket och folk var ständigt i rörelse. Astrid njöt av sin egentid i sadeln.

En sensommar dog Kajsa. Astrid var förkrossad. Hon saknade sitt vackra sto. Månaderna gick och julen stod för dörren. Hennes make brukspatronen gav Astrid ett stort, väl inslaget paket. Kärleksgåvan landade inte som patronen önskat. Astrid föll i gråt då hon återigen såg Kajsas huvud. Denna gång efter att konservatorn skickligt bevarat hästens skönhet. Det tog veckor innan Astrid pratade med sin man igen. De enades om att minnet av Kajsa är gott nog och det uppstoppade hästhuvudet fick lämna Herrgården. Kajsa hänger idag på en annan gård några skogar bort.

888629

2021-03-14