Resebestick, 1800-talets början

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

RESEBESTICK, 1800-talets början, två delar i originaletui, bestående av kniv och gaffel, polerat stål, kniven stämplad RIDLER, handtag med dekor av glaspärlor och ståldiamanter, fodral klätt med rött skinn, dekor av ornamentik, undersidan med påskrift Francisci Szoikovits (?) 1815, bestickens längd 21,5-22,5 cm,

Sked saknas, ställvisa delar av pärldekoren saknas, fodrad med skador

888958

2021-04-18