Dosa 18 k guld 1800-tal

Dosa 18 k guld 1800-tal
Dosa 18 k guld 1800-tal
Dosa 18 k guld 1800-tal
Dosa 18 k guld 1800-tal
Dosa 18 k guld 1800-tal
Dosa 18 k guld 1800-tal
Dosa 18 k guld 1800-tal
Dosa 18 k guld 1800-tal

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

FRIEDRICH SILBER, dosa, 18 k guld, (verksam 1776-1812), Karlskrona 1806, lock med initialer i koboltblå emalj, oktagonal form, höjd 16 mm, 65x30 mm, vikt 55,5 g

Emalj med smärre skada och slitage, ett hörn med liten stötskda

889280

2021-03-23