Einar Telander kyrksilver
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EINAR TELANDER, kyrksilver, 3 delar, bestående av nattvardskalk, höjd 20, paten, diam 18, oblatask, diam 11,5 cm, sterlingsilver, tillverkade i Einar Telanders silversmedja, Lidingö 1980-81, vikt tillsammans 1213 gram
Proveniens: Familjen Telander, Saltsjö-Boo
Ingår i temaauktionen Selected Silver
Minimalt slitage
889315
2021-03-12