Herman Hermansson kyrkdosa silver
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERMAN HERMANSSON, kyrkdosa, silver, Sverige, Marstrand, 1797, invändigt förgylld, locket med konturad kant samt med dekor av Madonnan med barnet, diameter ca 5,5 cm, höjd a 3,5 cm, vikt 125 gram.
Åldersrelaterat slitgage, gravyr undertill, mindre bucklor.
889342
2021-03-21