Herman Hermansson kyrkdosa silver

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HERMAN HERMANSSON, kyrkdosa, silver, Sverige, Marstrand, 1797, invändigt förgylld, locket med konturad kant samt med dekor av Madonnan med barnet, diameter ca 5,5 cm, höjd a 3,5 cm, vikt 125 gram.

Åldersrelaterat slitgage, gravyr undertill, mindre bucklor.

889342

2021-03-21