Aalvar Aalto karmstolar modell 45

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALVAR AALTO, karmstolar, 2 st, modell 45, Artek, 1900-talets andra hälft, stomme i lackerad björk, armlän klädda med rotting, sits av sadelgjord, omärkta, sittshöjd 41 cm

Bruks- och åldersrelatera slitage, fläckar och nötning på sadelgjord

889528

2021-03-17