Karl XII:s fältbibel 1709

Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Stockholm (hoos sal. Henrich Keysers enkio, medh egen bekostnad) 1709.

4:o. 225x165 mm. Titelbladet tryckt med rött och svart, 1 graverat porträtt O. Thelott (Karl XII).
Samtida skinnband, lagat i främre fals, beslag av mässing.

Ej komplett. Saknar bl.a. 1 graverat titelblad till Gamla testamentet och graverad plansch. Porträttet med fläckar och revor i marginal, veck, skadat och hårt nött band, spricka i fals, spännen saknas. Fläckar och skador i text, lösa blad, defekter, lagningar, revor. Äldre ägaranteckningar på försättsblad, delvis loss.
Ej fullständigt genomgången.

Ej komplett. Saknar bl.a. 1 graverat titelblad och graverad plansch. Porträttet med fläckar och revor i marginal, veck, skadat och hårt nött band, spricka i fals, spännen saknas. Fläckar och skador i text, lösa blad. Äldre ägaranteckningar på försättsblad, delvis loss.
Ej fullständigt genomgången.

889610

2021-03-14