Harald Lyth
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARALD LYTH (född 1937): - MANDELSTAM, OSIP. Murarlod och Brysselspets, Texter 1910-1921 i urval av Bengt Jangfeldt och Harald Lyth. Svensk översättning av Bengt Jangfeldt. Stockholm, Gedin.
Med 3 färglitografier lösa i kassett numrerade 11/100 vardera, bladstorlek ca 40 x 27,5 cm. Bibliofilupplaga, av 150 ex (50 franska och 100 svenska) exemplar, signerade av konstnären och översättaren. Text och lösa i svensk kassett.
Ej fullständigt genomgången, fattas 2 färglitografier.
Smärre bruks och åldersrelaterat slitage
889670
2021-03-17