Harald Lyth

Harald Lyth
Harald Lyth
Harald Lyth
Harald Lyth
Harald Lyth
Harald Lyth
Harald Lyth
Harald Lyth

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HARALD LYTH (född 1937): - MANDELSTAM, OSIP. Murarlod och Brysselspets, Texter 1910-1921 i urval av Bengt Jangfeldt och Harald Lyth. Svensk översättning av Bengt Jangfeldt. Stockholm, Gedin.

Med 3 färglitografier lösa i kassett numrerade 11/100 vardera, bladstorlek ca 40 x 27,5 cm. Bibliofilupplaga, av 150 ex (50 franska och 100 svenska) exemplar, signerade av konstnären och översättaren. Text och lösa i svensk kassett.

Ej fullständigt genomgången, fattas 2 färglitografier.
Smärre bruks och åldersrelaterat slitage

889670

2021-03-17