Cremekoppar och fat Kina Famille Rose

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CREMEKOPPAR, 1 par samt FAT, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rose-färger, 22x22,5 respektive höjd 10 cm.

Ytslitage efter ålder, ställvis bortnött gulddekor, mindre tillverkningsdefekter samt fatet med några glasyrnagg på kant.

889841

2021-03-27