Tallrikar 3 st Kina famille rose

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose, dekor av blommor samt figurer, diameter ca 23 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Enstaka nagg, krackelyr samt tallriken med figurer med trådspricka

890164

2021-03-22