Oidentifierad Konstnär Gustav II Adolf

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Sverige, 1700-tal): Porträtt av Gustav II Adolf i rustning - bröstbild, olja på duk, 52 x 42. Inskription: Gustaf 2 Adolf R.S.

Möjligen ingick målningen i en regentlängd, vilka var populära på 1700-talet

Krackelyrer, smärre hål, bucklig

890533

2021-03-18