Norge reseguider Trondheim 5 st

Klubbat för:

2 000 SEK

2 000 SEK

NORGE RESEGUIDER (5). Throndhjem. Utan ort och år, A. Holbaek Eriksens Forlag. (sent 1800-tal).
Liten 8vo. 12 sidor med fotografier i vykortsstorlek, leporellovikning, med tryckt engelsk, tysk och norsk text. Rött originalklotband med titel.
Lerfossen, Nordkapp, Fiskebriggen m.fl.

TÖNSBERG, Chr. Norge fremstillet i Tegninger, med kortfattet oplysende Text. Norwegen i Bildern, mit kurzem erläutenden Text. Norway illustrated, with a short description. Udgivet af ... Anden Lomme-Udgave. Trykt i det Mallingske Bogtrykkeri. Forlagt af H. Aschehoug. Christiania 1890.
Tvär 8vo. Rikt illustrerad. Rött originalband med text i guld.

NIELSEN, YNGVAR. Reisehaandbog over Norge. 5 upplagan. Kristiania 1888. Utvikbara kartor, rött originalklotband. Reklam i slutet.

Tillsammans med: Tonsaasen A/S Valdres Norge, Bad og kuranstalt Larvik. Båda tidigt 1900-tal. Häften. Stämplar Cammermeyers boghandel, Kristiania.

5 vol.

Throndhjem - Något nött band, skrapmärke. Nielsen - Något nött och blekt band.
Tönsberg- Lätt nött band.
Stämplar på häften.

890564

2021-03-21