3 stengodsföremål Gunnar Nylund, Rörstrand

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, 2 skålar, Rörstrand 1940-50-tal, stengods, harpälsglasyr i svartbrunt och spräckliga glasyrer i violett och blått samt gula toner (Mimosa), signerade R SWEDEN GN ASF respektive ARU samt RÖRSTRAND R NYLUND, höjd 7, 9 och 23 cm, skålarnas diameter 13 och längd/bredd 15,5x13 cm

890637

2021-04-18