Gunnar Nylund, vas och 2 skålar, Rörstrand

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, 2 skålar, Rörstrand 1940-50-tal, stengods, harpälsglasyrer i bruna och gula nyanser, signerade R SWEDEN GN AUG och ARO samt R SVERIGE G.N., höjd 7, 7,5 och 31,5 cm, skålarnas diameter och längd 19 och 16 cm

Den båtformade skålens fotring slipad från tillverkningen pga överflödig glasyr

890656

2021-04-18