Wilhelm Kåge, skål, Argenta, Gustavsberg

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WILHELM KÅGE, skål, Gustavsberg 1935, flintgods, silvermålad dekor av ränder med zickzack-mönster mot grön melerad fond, kanten något vågig, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 996 E, höjd 7, diameter 14 cm

HISTORIK:

Argenta-serien presenterades 1930-31 så denna skål är ett tidigt exemplar.

Svag krackelyr

890664

2021-04-18