Wilhelm Kåge, skål, Argenta, Gustavsberg
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, skål, Gustavsberg 1935, flintgods, silvermålad dekor av ränder med zickzack-mönster mot grön melerad fond, kanten något vågig, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 996 E, höjd 7, diameter 14 cm
HISTORIK:
Argenta-serien presenterades 1930-31 så denna skål är ett tidigt exemplar.
Svag krackelyr
890664
2021-04-18