Wilhelm Kåge, skålfat, Argenta, Gustavsberg

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WILHELM KÅGE, skålfat, Gustavsberg 1933, Argenta, flintgods, runt med två hänklar, handmålad dekor i silver av sittande naken kvinna hållande kvist, kantbårder mm mot grön melerad fond, signerat GUSTAVSBERG KÅGE C 917 och målarsignatur HJ, höjd inklusive hänklar 7,5 cm, diameter 25 cm

HISTORIK:

Argenta-serien presenterades 1930-31 så denna skål är ett tidigt exemplar.

Silvret med smärre slitage och bortfall, krackelyr

890667

2021-04-18