Ljuskrona i gustaviansk stil av hagamodell

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 500 SEK

LJUSKRONA, gustaviansk stil, hagamodell, omkring 1900-talets mitt, 6 ljusarmar, stomme av mässing, rikligt behängd med olikslipade prismor, genombruten kronring med 9 ljuspunkter, centralt med fasettslipad spira, botten med blåtonat glas, diameter ca 59, höjd ca 95 cm

Bruksslitage, enstaka prismer kan saknas, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

890762

2021-03-18