Karmstol lindome
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, sengustavianask, lindome, 1800-talets första hälft, träskuren dekor, bemålad i svart med bronserad dekor, ryggkrön med dekor av blomma, sitthöjd 45 cm
PROVENIENS
Blombacka herrgård i Västergötland
Senare bemålad och bronserad, åldersrelaterat slitage
890812
2021-03-18