Stolar "Hallunda" IKEA

Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar
Stolar

Klubbat för:

2 600 SEK

4 000 SEK

STOLAR, IKEA, "Hallunda", 1 par, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, målade, lösa sitsar, randig klädsel, brännmärkta Hallunda Ikea of Sweden, sitthöjd ca 48 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål.
Skador: Smärre slitage, en balusterbricka med löst fäste

Bruksslitage, äldre sprickor, fåtalet mindre träbortfall

890917

2021-03-18