Armand Rossander olja

Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja
Armand Rossander olja

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ARMAND ROSSANDER (1914-1976): Stilleben, signerad Rossander, Olja på duk, 50,5x61 cm

Armand Rossander ingick i gruppen 1947 års män. Han deltog i utställningen Ung Konst som blev genombrottet för konkret konst i Sverige.

Bland hans offentlig konst som står för Rossanders lekfullhet kan nämnas 20 blyinfattade glaskonstverk som finns i restaurang Tyrolens torn på Gröna Lund i Stockholm. De är tillverkade vid D. Lindholms konstglasmästeri 1942. Varje fönster är belyst bakifrån och visar olika motiv från Gröna Lunds attraktioner, exempelvis dansbana, kättingflygare, varieté, Blå tåget, Lustiga huset, minigolv och radiobil.

Han är representerad på Moderna museet.

891151

2021-04-18